Díky dlouhodobé spolupráci s Arcibiskupstvím pražským a Fyzikálním ústavem AV ČR se podařilo celý prostor kompletně regenerovat. Zanedbané místo v blízkosti centra obce získalo osobitý ráz, vznikly zde krásné stavby a kvalitní veřejný prostor. V galerii si můžete prohlédnout staré fotky i stávající stav. Právě proměna brownfieldu je za nás pěknou ukázkou toho, jak důležitý je plán v kombinaci se silnou vůlí a spoustou práce. A také dobré vztahy s partnery, které se pěstují a rozvíjejí dlouhodobě. A co nám tato spolupráce přinesla?
✔️ Obec mohla zrealizovat regeneraci nádvoří za budovou radnice. Byla odkoupena a zrekonstruována budova vedle radnice, která slouží pro aktivity ZUŠ Harmony.
✔️ Fyzikální ústav kompletně zrevitalizoval navazující část brownfieldu. Část veřejných prostor získala obec zpět.
✔️ V rámci center HiLASE a ELI Beamlines v tuto chvíli pracuje 66 obyvatel Dolních Břežan a přilehlých obcí – zejména v administrativě na pozicích v HR, nákupu, projektovém managementu, ale i na vědeckých a inženýrských pozicích.
✔️ FZÚ pravidelně umožňuje konání koncertů, účastní se programu obecních akcí, vědci z ústavů navrhli vybavení a program polytechnických dílen, chodí učit do základní školy. Doufáme, že příští rok obnovíme po covidu pravidelné vědecké jarmarky ve škole. Fontána času byla společným projektem obce a FZÚ.
✔️ Vytváření centrálních částí obce, kde se propojuje bydlení, volný čas, služby, práce, ale třeba i technologická centra, je za nás správným mixem, který z dlouhodobého hlediska může udržet centra obcí a měst funkční. Služby a obchody nebudou fungovat bez zákazníků. Zaměstnanci ústavů zde nakupují, chodí do restaurací, sportují. Díky přítomnosti center byla posílena četnost autobusové dopravy. Řada tu nově bydlí a zapojuje se do dění v obci.
✔️ Ve spolupráci s Vestcem, Zlatníky Hodkovicemi, centrem Biocev a firmami řešíme i navazující infrastrukturu – např. komunikaci STAR, která propojí obce a budoucí stanici metra. Komunikace je projektována Krajem.
✔️ Identitu obce vytváří místo, krajina, lidé, ale do velké míry i architektura a aktivity, na které mohou být obyvatelé hrdí. V laserových centrech (stejně tak i v sousedním Biocevu) pracují lidé, kteří chtějí posouvat hranice poznání tak, aby z toho měla přínos celá společnost. Oblasti jako léčba rakoviny, zobrazovací metody ve zdravotnictví, nebo třeba energeticky a materiálově úsporné technologie pro průmysl, digitalizace výroby, aditivní technologie budou klíčové pro další rozvoj České republiky.
A kolik šlo tedy z rozpočtu obce na podporu vědy? NULA. Stavba a rozvoj obou center byly kompletně financovány z rozpočtů FZÚ, Akademie věd ČR a dotačních programů.
Velmi si vážíme kvality spolupráce s Fyzikálním ústavem AV ČR 🙏. I nadále budeme usilovat o další rozvoj vztahů a integraci laserových center do každodenního života obce.








